Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy- bezpłatne badania

nfz-logo

W dniach 22 -28 stycznia  obchodzony jest Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej stwierdzanych nowotworów u kobiet. Celem obchodów Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy jest zwrócenie uwagi na ogromny problem w naszym społeczeństwie, jakim jest bardzo duża liczba zachorowań na raka szyjki macicy wśród młodych kobiet oraz niski poziom wiedzy na temat tej choroby. Dlatego dążyć należy do zwiększenia świadomości kobiet na temat profilaktycznych badań ginekologicznych.

Rak szyjki macicy jest wywoływany przez onkogenne wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Związek między wirusem HPV i tym nowotworem jest co najmniej 10 razy silniejszy, niż związek palenia papierosów i raka płuca. Infekcja HPV przytrafia się niemal każdemu, kto prowadzi życie seksualne, jednak w większości przypadków układ odpornościowy potrafi ją zwalczyć i do rozwoju procesu nowotworowego nie dochodzi.

Zakażenie łagodnymi typami wirusa HPV trwa krócej niż 12 miesięcy. Natomiast zakażenie wywołane przez najgroźniejsze onkogenne typy HPV (16 i 18) trwa do dwóch lat. Nawet krótkotrwała infekcja może powodować okresowe zmiany w komórkach szyjki macicy. Jeśli zakażenie HPV przeciąga się, to w końcu zmiany komórkowe przekształcają się w zmiany przednowotworowe (tzw. śródnabłonkową neoplazję szyjki macicy – CIN 1, CIN 2, CIN 3). Pewien ich procent, jeśli są nieleczone, rozwija się w inwazyjną formę raka.

Pamiętaj o CYTOLOGII!

Badanie cytologiczne pozwala wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe lub raka w szyjce macicy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wówczas leczenie jest proste i daje bardzo dobre efekty, dlatego bardzo ważne jest badanie cytologiczne, na które powinny zgłaszać się kobiety, w tym także żyjące w trwałym monogamicznym związku lub od dawna samotne. Należy pamiętać, że rak szyjki macicy na żadnym z etapów swojego rozwoju nie daje charakterystycznych objawów.

Program profilaktyki raka szyjki macicy realizowany przez NFZ w woj. lubuskim

 Program adresowany jest do kobiet, które:

  • są w wieku 25-59 lat,
  • nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat.

Uwaga! Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) – mogą korzystać z cytologii w ramach programu co 12 miesięcy.

Wykaz podmiotów wykonujących badanie cytologiczne w ramach programu dostępny jest na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia: http://www.nfz-zielonagora.pl/PL/491/93/Program_profilaktyki_raka_szyjki_macicy/

Comments Closed