Pamiętajmy, że młodzi często nie proszą o pomoc!

Badania pokazują, że młodzi ludzie należą do tych grup społecznych, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię. Zdalna edukacja, lockdown, zmiana rytmu życia, ograniczenie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi – między innymi te czynniki negatywnie wpłynęły na kondycję psychospołeczną młodzieży. Z badań prowadzonych na całym świecie wynika, że w młodszych grupach wiekowych doszło do podwyższenia poziomu lęku, stresu czy depresji. Dla wielu społeczeństw na całym świecie w krótkiej i dłuższej perspektywie zaburzenia zdrowia psychicznego mogą stać się znaczącym problemem społecznym.

Dlatego tak ważne jest aby szybko rozpoznawać zaburzenia depresyjne, izolację, samookaleczanie się, jadłowstręt czy zaburzenia lękowe a przede wszystkim zwiększać dostępność pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla nastolatków.

Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom.

Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. 

 

 

Comments Closed