Konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w województwie lubuskim- stan obecny i perspektywy”

19 kwietnia na Uniwersytecie Zielonogórskim miała miejsce debata „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w województwie lubuskim- stan obecny i perspektywy”. W debacie udział wzięli specjaliści, którzy pochylili się nad wynikami badań przeprowadzonych na prawie 500 gimnazjalistach z woj. lubuskiego i wielkopolskiego.

Występowanie chorób psychicznych jest coraz częstszym zagadnieniem poruszanym w obszarze zdrowia publicznego, głównie z powodu ciągłego wzrostu liczby osób dotkniętych tym problemem. Wzrost ryzyka zachorowań jest związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz.

W 2015 roku z powodu zaburzeń psychicznych (bez uzależnień) w poradniach o profilu psychiatrycznym (bez poradni psychologicznych) na terenie województwa lubuskiego leczono 2 469 dzieci (w wieku 0-18 lat, tj. o 14,6% więcej niż w roku 2014). W 2015r. po raz pierwszy leczeniem ambulatoryjnym z zaburzeniami psychicznymi objęto 1 660 dzieci i młodzieży w  wieku 0 – 18 lat (o 49,8% więcej niż w roku 2014).

W lutym 2017 r. Rada Ministrów ustanowiła Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017 – 2022, w którym określono strategię działań mających na celu:

  •  zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej, wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym,
  •  kształtowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, w  szczególności zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Ponadto Program określa dla poszczególnych podmiotów zadania realizujące jakim jest m.in. upowszechnianie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej, udzielania wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Zaznaczyć należy także, że zarządzeniem Wojewody Lubuskiego z dnia 16 sierpnia 2016r. ustalono Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Lubuskiego, które określają następujące zadania:

  •  rozwój pozaszpitalnych form pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, którego celem jest dążenie do nowoczesnego modelu opieki psychiatrycznej  stawiającego na leczenie środowiskowe, opiekę nad chorym w jego otoczeniu, co wymaga silnego rozwoju placówek pozaszpitalnych jako miejsce podstawowego leczenia i opieki nad pacjentem,
  •  opracowywanie i realizacja kompleksowych programów zdrowotnych i programów polityki zdrowotnej w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, a także działania na rzecz promocji zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem: uzależnień od alkoholu, substancji psychoaktywnych i dopalaczy oraz depresji i przemocy.

Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży jest lek. med. Krystyna Matecka – Ryngier.

Comments Closed